Stranka Život

Зашто странка “Живот” бојкотује локалне изборе 2024.?

Зашто и каква је интервенција од стране Високог представника у узборни закон.? (1)

Ако је извориште власти изборна превара шта, осим преваре, очекивати у политичком, економском, социјалном систему и посебно у трошењу јавних (буџетских) средстава?

Бројне неправилности унутар већине гласачких мјеста кулминацију су достигли 2020. године, када ЦИК, од укупно 108 бирачких мјеста у Добоју поништава изборни резултат за 89 бирачких мјеста.
Након незадовољства радом окружног јавног тужилаштва у Добоју и наредбе о неспровођењу истраге за трећину чланова у наведених 89 бирачких одбора ЦИК је наставио поступак против истих како би се почело са изрицањем казни предсједницима и члановима бирачких одбора за које постоје докази о поступању супротно закону а који су избјегли процесуирање пред судом. Иако о коначном резултату нема детаљних информација на званичној страници ЦИК, осим да су на 11. сједници 02. фебруара разматрани приједлози одлука о санкционисању чланова бирачких одбора ради кршења одредби Изборног закона БИХ приликом провођења локалних избора 2020. године, портал Antikorupcija.info је, након прибављања одлука, објавио да су предсједницима бирачкиг одбора изречене новчане казне од 800,00 КМ, а члановима 600,00 КМ уз додатну казну забране ангажовања за рад на бирачком мјесту, односно за рад у органима надлежним за провођење избора на период од четири године од дана правоснажности одлуке. У дијелу образложења одлуке наведено је да су избори поништени у интересу заштите изборног права те да су током утврђивања чињеница скенирани записници о раду бирачких одбора, прикупљене копије потписа са личних докумената бирача, ангажовани вјештаци за графолошка вјештачења те затражен извјештај посматрача удружења окупљених у оквиру Коалиције “Pod lupom”.

Окружно јавно тужилаштво Добој је, у вези са одржаним локалним изборима у Добоју 15.11.2020. године подигло 66 оптужница против 310 лица које су потврђене од стране судија за претходно саслушање Основног суда у Добоју. Додатно је подигнуто још седам оптужница против осам лица за кривично дјело неовлаштено коришћење личних података и четири оптужнице, против четири лица за кривично дјело фалсификовање исправе.
Примјер:
Дана 04.10.2020. ОЈТ у Добоју, након спроведене истраге, подигло је оптужницу против Т. В., С. С., Т. Ж., М. М. и М. С. због кривичног дјела изборна превара. Оптужница је потврђена од стране судије за претходно саслушање Основног суда у Добоју 22.8.2022. године.
Оптужени се терете да су дана 15.11.2020. године, у вријеме одржавања локалних избора за Скупштину града Добој и градоначелника града Добој, као чланови бирачког одбора на бирачком мјесту број 038В052 Пакленица Горња, град Добој, додавањем гласова фалсификовали резултате избора чиме су, као саизвршиоци, учинили кривично дјело изборна превара.
Поједини предсједници, замјеници предсједника бирачких одбора и чланови, изборним преварама, атаковали су на изборну вољу бирача и поред чињенице да је Кривичним закоником Републике Српске, чланом 222. прописана казна затвора од једне до пет година за оне који додавањем, одузимањем, брисањем гласова или на неки други начин фалсификују резултате избора или гласања.

Када се наведеном додају манипулације са врећама (Теслић) те други начини прекрајања изборне воље бирача (гласови преминулих, фалсификовање важећих у неважеће листиће и сл.) и чињеница да је дио бирачких мјеста у цјелости или значајно састављен од представника позиције, преко концепта “фантомских странака” (улога тих странака биће образложена у наредном тексту) онда је оправдана максима да “бирачи гласају а бирачки одбори бирају”.
Примјер:
Према анализи која је вршена од стране БИРН БиХ доказано је да је кандидат из Јасенице као члан СНСД, а касније и кандидат исте странке, током избора 2016. био члан бирачког одбора испред Покрета демократске акције (ПДА).

Полазећи од основане сумње да изборна превара, вршена од стране бирачких одбора, није насумично, спонтано дјеловање појединаца већ организована и инструисана пракса, примарно од стране странака позиције и представника фантомских странака (од 24 странке из Републике Српске које су поднијеле пријаву за овјеру кандидатских листа за опште изборе 2022. године, само четири странке, укључивши СТРАНКУ ЖИВОТ, истакли су кандидате за све изборне нивое власти).
Високи представник је дана 26.3.2024. наметнуо Одлуку којом се доноси Закон о измјенама и допиунама Изборног закона Босне и Херцеговине у сврху спречавања, отежавања извођења изборне преваре на бирачким мјестима односно у функцији слободних, правичних и демократских избора. Издвајамо измјењене сегменте изборног закона:

  • ЦИК сада има овласти да нареди изборној комисији, центру за бирачки спсисак, бирачком одбору и центрима за бројање, да предузму мјере којима се отклањају утврђене неправилности,
  • предсједник бирачког одбора и његов замјеник не смију бити чланови политичке странке нити обављати дужност у тијелима политичке странке, удружења или фондације која су организационо или финансијски повезана са политичком странком… (ЦИК одбио пријаву 327 кадидата за предсједника и замјеника предсједника бирачког одбора за локалне изборе 2024. године коју су политичке партије кандидовале супротно Изборном закону),
  • предсједника и његовог замјеника именује и разрјешава дужности Централна изборна комисија БиХ, која уједно води њихову евиденцију, едукацију, цертифицирање и оцјењивање,
  • приједлог чланова бирачких одбора могу подносити само политички субјекти заступљени изабраним кандидатима са претходних општих односно локалних избора (елиминација манипулативног учешћа фиктивних странака али и немогућност активирања странке која није фиктивна – странке која је имала кандидате за све изборне нивое на претходним општим изборима),
  • члановима бирачких одбора забрањено лажно представљање у име било које политичке странке, коалиције, независног кандидата као и фиктивно представљање у име другог политичког субјекта којем то мјесто у бирачком одбору није припало,
  • знатно су повећани износи изрицања новчаних санкција (три пута).
    На основу доказаних бројних неправилности и изборних превара ЦИК је покренуо активност везану за коришћење нових информационо комуникационих технологија у изборном процесу кроз четири пројекта:
  • аутетификација бирача (165 бирачких мјеста),
  • брзи пренос резултата са бирачког мјеста до ЦИК (165 бирачких мјеста),
  • скенирање гласачких листића (145 бирачких мјеста),
  • аутоматско пребројавање гласачких листића (145 бирачких мјеста).

Основ за реализацију наведених пројеката су донаторска средства са израженим степеном неизвјесности цјеловите и успјешне реализације пројекта.

С обзиром на мали број узорка за имплементацију пројекта остаје горак утисак да ће и ове локалне изборе пратити авет изборне преваре.

На основу наведеног, учествовање СТРАНКЕ ЖИВОТ на овим локалним изборима само би потврдно дјеловало на легитимитет резултата којима је извориште ИЗБОРНА ПРЕВАРА.

Посебно истичемо да је потребна додатна измјена и допуна Изборног закона БиХ за наредне опште изборе 2026. године.

Закључно

Забрињавајуће и алармантно упозоравајуће су три чињенице:

  • странке позиције остају нијеме поводом бројних изборних неправилности и посебно документованих и доказаних изборних превара,
  • бројне потврђене оптужнице не завршавају судском пресудом (мали број коначних судских пресуда су испод минимума казне прописане законом) иако би ти процеси требали бити издигнути на ниво од државне важности, и
  • наметнуте измјене Изборног закона БиХ само ће дјеломично и веома сужено ограничавати концепт разрађене изборне преваре.

Власт која баштини владање (управљање) на изборној превари, велику већину грађана, свих старосних и професионалниг групација, смјешта у једносмјерну макадамску цесту сиромаштва и безнађа.